23 серпня 2024 р.

КОЛЕКТИВ ІНСТИТУТУ

вітає директора Інституту
академіка НАН України

КУШНІРА Романа Михайловича

з відзначенням його Указом Президента України №513/2024 високою нагородою -
орденом "За заслуги" ІІ ступеня
та бажає подальшої плідної праці!

21 травня 2024 р.

Шановні колеги,

із скорботою сповіщаємо, що 21 травня 2024 р. на 68 році життя відійшов до вічності відомий
вчений-механік і педагог, доктор фізико-математичних наук, завідувач відділу та багаторічний працівник Інституту

КУНЕЦЬ
ЯРОСЛАВ ІВАНОВИЧ

Низько схиляємо голови перед його добрим іменем.
Висловлюємо щирі співчуття родині, учням та колегам покійного.

29 квітня 2024 р.

Колектив ІППММ ім. Я.С. Підстригача НАН України щиросердечно вітає заст. директора Інституту з НР
доктора фізико-математичних наук

ТОКОВОГО Юрія Владиславовича
з обранням членом-кореспондентом НАН України

за спеціальністю «Обчислювальний та прикладний аналіз» по Відділенню математики НАН України

05 квітня 2024 р.

ВІТАЄМО!
Колектив Інституту вітає Михайла Симотюка, завідувача лабораторії математичної фізики Інституту, із здобуттям найвищої нагороди Міжнародного фестивалю інженерії, науки та технологій «I-FEST» у Тунісі підготовленою ним слухачкою секції математики Львівської обласної МАН, ученицею 11 класу ЛФМЛ Софією Манько з проєктом "Теорема Морлея. Нові доведення, узагальнення та застосування"!

Бажаємо подальших успіхів Михайлові та його учениці!

Дирекція, Вчена рада

23 грудня 2023 р.

6 листопада 2023 15:20

Відкрита зустріч у рамках акредитації освітньої програми за спеціальністю 113- Прикладна математика.

Запрошуються усі охочі учасники освітнього процесу.
Час: 6 листопада 2023 03:20 PM Kyiv
Підключитись до конференції Zoom:
https://us05web.zoom.us/j/84065137039?pwd=Ok6BB3xiEbuja2BrWoUXYjpOcjDyRM.1
Ідентифікатор конференції: 840 6513 7039
Код доступу: 2023

23-25 травня 2023 р.

Міжнародна наукова конференція «Сучасні проблеми механіки та математики - 2023»

Із 23 по 25 травня 2023 року у Львові – в Інституті прикладних проблем механіки і математики (ІППММ) імені Я.С. Підстригача НАН України та Львівському національному університеті імені Івана Франка –проходила Міжнародна наукова конференція «Сучасні проблеми механіки та математики - 2023» (http://iapmm.lviv.ua/mpmm2023/index.html), присвячена 95-річчю від дня народження академіка Ярослава Степановича Підстригача (1928–1990), 45-річчю cтворення ним та названого на його честь Інституту прикладних проблем механіки і математики НАН України, а також 70-річчю утворення механіко-математичного факультету у Львівському національному університеті імені Івана Франка. 

Фото 1. Співголови Програмного комітету академіки НАН України Р. Кушнір та З. Назарчук відкривають конференцію. 

З вітальним словом до учасників конференції звернулись віцепрезидент НАН України академік НАН України В. Богданов, голова Наглядової ради Інституту академік НАН України В.Грінченко та інші відомі вчені. 

Фото 2. Учасники конференції в ІППММ ім. Я.С.Підстригача НАН України. 

Під час відкриття конференції було вручено низку відзнак працівникам Інституту прикладних проблем механіки і математики ім. Я. С. Підстригача НАН України за здобутки у професійній діяльності з нагоди 50-річчя створення першого академічного математичного осередку у Львові – філіалу математичної фізики Інституту математики АН УРСР та 45 -річчя створення на його базі ІППММ ім. Я.С. Підстригача НАН України. Також вже традиційно відбулося вручення щорічних іменних премій імені академіка Ярослава Підстригача кращим студентам механіко-математичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка. 

Фото 3. Голова асоціації випускників механіко-математичного факультету ЛНУ імені Івана Франка С. Кубів-Кубецька та заст. декана І. Кузь вручили премії імені Я.С.Підстригача студентам Назару Бліхару та Анастасії Рябець. 

Роботу конференції було організовано з наступних тематичних напрямків:

Засідання конференції відбувалися у режимі безпосередньої участі та, з урахуванням ускладнень внаслідок воєнної агресії росії щодо України, для низки учасників, у тому числі з-за кордону, було надано можливість участі у конференції online. 

Фото 4. Учасники конференції під час пленарного засідання 

На світлинах нижче – секційні засідання 

Фото 5. Доповідає І. Кміть (Університет Гумбольтда, Берлін) 

Фото 6. Доповідає Н. Ладзоришин (ІППММ ім. Я.С.Підстригача НАН України) 

У конференції взяли участь 416 учасників, які виголосили 172 доповіді з 236 поданих (пленарні – 10, стендові – 11, додаткова online секція – 15, решта – секційні). Серед авторів та гостей конференції – представники провідних наукових шкіл з математики, математичного моделювання, прикладної математики, механіки та матеріалознавства з України (Берегового, Вінниці, Дніпра, Дрогобича, Дублян, Житомира, Івано-Франківська, Запоріжжя, Києва, Кривого Рогу, Кропивницького, Луцька, Львова, Одеси, Рівного, Слов’янська, Сум, Тернополя, Умані, Харкова, Черкас, Чернівців, Чернігова) та зарубіжжя - Німеччини (Берлін, Геттінген), Польщі (Білосток, Краків, Ряшів, Глівіце, Глушина, Зелена Гура, Кельце, Ополє), Словаччини (Братіслава) та Вірменії (Єреван), Великої Британії (Лондон). Брали також участь представники виробничих центрів та конструкторських бюро (зокрема ДП «КБ «Південне» ім. М.К. Янгеля», Дніпро). 

Програма та збірник наукових праць «Cучасні проблеми механіки та математики – 2023» є у вільному доступі на веб-сторінці http://iapmm.lviv.ua/mpmm2023/zbirnyk.html. За рішенням Програмного комітету кращі наукові доповіді, виголошені на конференції, рекомендовано до опублікування у міжнародному науковому журналі «Математичні методи та фізико-механічні поля», який входить до категорії «А» переліку наукових фахових видань України та перекладається у видавництві «Springer», збірниках наукових праць «Прикладні проблеми механіки і математики» та «Фізико-математичне моделювання та інформаційні технології» 25 травня 2023 року – в день, коли минуло 95 років від дня народження академіка Я.С. Підстригача, – учасники й гості конференції відвідали Личаківський цвинтар, де вшанували пам’ять видатного науковця. 

Фото 7. Покладання квітів до могили Я.С. Підстригача. Професор Віктор Підстригач (Математичний інститут Геттінгського у-ту, Німеччина) біля могили батька.

Згідно Положення про премії імені Я.С. Підстригача для молодих науковців, конкурсна комісія відібрала трьох лауреатів цієї премії серед молодих учених, котрі мали вагомий науковий доробок у галузі математики, математичного моделювання й механіки та презентували його під час конференції. Лауреатами стали: за напрямом «математика» – Дмитро Селютін (Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна); за напрямом «математичне моделювання» – Роман Синкевич (Інститут проблем математичних машин та систем НАН України, Київ); за напрямом «механіка» – Зінаїда Журавльова (Одеський національний університет імені І.І. Мечнікова). Крім того, заохочувальними преміями «За перші кроки у науці» були відзначені Костянтин Кулик (НТУУ «КПІ імені Ігоря Сікорського») та аспіранти ІППММ імені Я.С. Підстригача НАН України Ольга Соляр та Борис Євстигнєєв. Грамотами за найкращі наукові доповіді, виголошені в межах конференції, було відзначено низку інших молодих науковців.

Фото 8. Дмитро Селютін отримує премю імені Я.С. Підстригача для молодих науковців. 

У підсумковій дискусії керівники засідань, запрошені лектори та учасники конференції відзначили належний рівень її організації, високу активність учасників, висловили побажання щодо продовження славної традиції проведення цієї конференції у місті Львові. Особливу увагу в обговоренні було звернуто на потребу підтримки та активізації наукових досліджень у галузі математичних проблем механіки та математичного моделювання фізико-механічних процесів в Україні, ширшому залученні молоді до наукових досліджень, гострій необхідності підготовки наукових кадрів з фундаментальних дисциплін у ЗВО. Таким чином, можна констатувати, що конференція сприяла координації наукових досліджень у багатьох напрямках математичного моделювання, механіки і математики та їх застосувань, встановленню нових творчих контактів між ученими теоретичного та прикладного спрямування, залученню молоді до активної наукової діяльності. 

P.S. Більше світлин із конференції можна знайти на сайті ІППММ імені Я.С. Підстригача НАН України – в розділі Конференції («Резюме»).  

29 листопада 2022 р.

29 листопада відбулася урочиста церемонія вручення диплома «Doctor honoris causa Львівської політехніки» Романові Кушнірові – директорові Інституту прикладних проблем механіки і математики ім. Я.С. Підстригача НАН України, дійсному членові НАН України, голові Наукового товариства імені Шевченка, професорові кафедри прикладної математики Інституту прикладної математики та фундаментальних наук Національного університету «Львівська політехніка».
Подія розпочалася хвилиною мовчання за полеглими захисниками України.
Першим привітав нового Doctor honoris causa Львівської політехніки ректор професор Юрій Бобало, нагадавши, що традиція присвоєння звання «Doctor honoris causa Львівської політехніки» сягає 1912 року, коли його вперше надали двічі нобелівській лауреатці Марії Склодовській-Кюрі. Академічна спільнота Львівської політехніки цим званням відзначає постатей, які мають особливі заслуги перед нашим університетом.
Доробок номінанта представив директор Інституту прикладної математики та фундаментальних наук Національного університету «Львівська політехніка» Петро Пукач, наголосивши:
– Науковці Національного університету «Львівська політехніка», зокрема Інституту прикладної математики та фундаментальних наук, цінують вагомий внесок академіка Романа Кушніра в налагодження плідної наукової співпраці між вченими Політехніки і НАН України в низці науково-дослідних тем, проєктів, у допомогу в підготовці наукових кадрів найвищої кваліфікації, турботу про молоду наукову зміну. Більш як пів століття минуло з часу, коли молодий та енергійний випускник Політехніки розпочав свій професійний та науковий шлях. Усі ці роки він постійно пам’ятає, де здобув освіту, фах, перші наукові результати та життєві уроки.
Після оголошення ухвали Вченої ради університету від 25 жовтня 2022 року про присвоєння звання «Doctor honoris causa Львівської політехніки», де зазначено, що Романа Кушніра нагороджують за діяльність, спрямовану на зростання престижу університету та підготовку науковців у галузі математичних проблем механіки, голова Вченої ради ректор університету Юрій Бобало вручив йому диплом, який засвідчує це високе звання.
У подячній промові Роман Кушнір окреслив свій шлях у науці, виокремивши важливу роль саме Львівської політехніки:
– Передусім хочу щиро подякувати всім вам за присвоєння мені почесного звання «Doctor honoris causa Львівської політехніки», моєї альма-матер, навчання в якій розпочав 51 рік тому студентом факультету автоматики за спеціальністю «прикладна математика». Тут я здобув ґрунтовні знання з математичних дисциплін та навички математичного моделювання і програмування, навчився наполегливо працювати над розв’язанням наукових проблем, набув певного організаційного досвіду. Відчуваю потребу в подальшому зміцненні науково-освітянських зв'язків установ НАН України, зокрема ІППММ ім. Я.С. Підстригача, з Національним університетом «Львівська політехніка» та особисту відповідальність за проведення науково-організаційної роботи в цьому напрямі.
Doctor honoris causa Львівської політехніки Романа Кушніра прийшли привітати колеги, серед яких – заступник голови Західного наукового центру НАН України та МОН України, академік НАН України Ігор Мриглод і заступник академіка-секретаря Відділення математики НАН України, член-кореспондент НАН України Володимир Пелих.
Doctor honoris causa Львівської політехніки Романа Кушніра також привітав струнний квартет камерного оркестру «Поліфонія» Народного дому «Просвіта» Львівської політехніки.

23 листопада 2022 р.

23 листопада 2022 року у  Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася урочиста академія, присвячена 150-ій річниці  від дня народження видатного українського математика, громадського діяча і педагога, автора першої математичної наукової роботи, опублікованої українською мовою, професора Володимира Левицького,
Вступним словом академію відкрив голова Наукового товариства імені Шевченка, директор ІППММ ім. Я.С.Підстригача НАН України, академік Роман Кушнір. Доповідь про життєвий і творчий шлях Володимира Левицького виголосив відомий дослідник історії математики, професор Львівського національного університеті імені Івана Франка, голова Математичної комісії Наукового товариства імені Шевченка Ярослав Притула. Визначну роль, яку відіграв В. Левицький як у формуванні математичної культури нашого народу (на що свого часу звернув увагу Михайло Кравчук), так і культури у царині природознавства загалом, висвітлено в доповідях, підготовлених співробітниками ІППММ ім. Я.С. Підстригача НАН України Володимиром Пелихом, Романом Пляцком, Михайлом Симотюком. Зокрема зазначено, що вперше  укладений українською мовою підручник з фізики для старших класів гімназій 1912 і 1924 років видання за своїм рівнем близький до університетських підручників, на його основі формували знання декілька поколінь студентства і майбутніх науковців, які стали відомими в багатьох країнах світу, як-от Олександр Смакула, Остап Стасів,Зенон Храпливий, Василь Міліянчук. З метою популяризації знань з математики, фізики і астрономії В. Левицький опублікував десятки статей у різних тогочасних виданнях. Про математичні інтереси В. Левицького в контексті знаменитих проблем математики розказав професор Львівського університету Тарас Банах. Пряма трансляція засідання через відсутність струму не відбулася, але відеозапис академії доступний за посиланням Урочиста академія https://www.youtube.com/watch?v=IME5PHx5tQ8

1 листопада 2022 р.

Вітаємо провідних наукових співробітників Інституту Івана Кирчея та Івана Шацького з входженням до числа найбільш цитованих науковців світу September 2022 data-update for "Updated science-wide author databases of standardized citation indicators" наукометричної бази Scopus  https://elsevier.digitalcommonsdata.com/datasets/btchxktzyw.

28 вересня 2022 р.

28 вересня 2022 року відбувся  науковий семінар, присвячений 85-річчю від дня народження члена-кореспондента НАН України, засновника школи з некоректних задач математичної фізики Богдана Йосиповича Пташника.
            Були заслухані доповіді: