Відділ створено у 1961 р. в Інституті машинознавства та автоматики АН України (зараз - Фізико-механічний інститут Г. В. Карпенка НАН України). Завідувачем було призначено тоді ще молодого та перспективного науковця Я. С. Підстригача, який беззмінно очолював його до 1990 року. На основі теоретичних розробок, задумів Я. С. Підстригача проводилися дослідження з:
- проблем концентрації напружень й термомеханіки,
- зв'язаних задач термопружності,
- температурних напружень в оболонках,
започатковано піонерські розробки побудови загальних співвідношень термодинаміки механотермодифузії у твердих розчинах та методів дослідження, а також поширення цих підходів на вивчення матеріальних середовищ з електромагнітними полями, розпочато дослідження поверхневих явищ з покриттями, збурення термомеханічних процесів включеннями й тріщинами, залишкових напружень, задач оптимізації.
На цих напрямах формувалися наукові групи, спеціалісти, які поступово ставали основою нових наукових відділів. Усі відділи з напрямом наукових досліджень "механіка" Інституту створювалися саме в такий спосіб.
Я.С. Підстригач (справа) вітає свого учня В.М. Вігака з науковими успіхами |
У 1990-2003 рр. посаду завідувача обіймав доктор фізико-математичних наук, професор Василь Михайлович Вігак; у 2003-2016 рр. - доктор фізико-математичних наук, професор Николишин Мирон Михайлович. У 2016 р. завідувачем призначено доктора фізико-математичних наук Токового Юрія Владиславовича.
Вігак Василь Михайлович | Николишин Мирон Михайлович | Токовий Юрій Владиславович |
Співробітниками відділу у різні періоди захищено близько 50 кандидатських та 13 докторських дисертацій (Я. С. Підстригач, Я. Й. Бурак, Б. Л. Пелех, Ю. М. Коляно, Г. В. Пляцко, В. А. Осадчук, В. М. Вігак, О. П. Піддубняк, Ю. 3. Повстенко, А. В. Ясінський, Ю. В. Токовий, В. А. Шевчук, Б. М. Калиняк).
У 2021 р. після реорганізації структури Інституту прикладних проблем механіки і математики ім. Я. С. Підстригача НАН України до складу відділу увійшли співробітники відділів математичних проблем механіки неоднорідних тіл та моделювання демпфуючих систем, унаслідок чого утворено лабораторії математичних проблем механіки неоднорідних тіл та моделювання демпфуючих систем.